Home » 5 filmova o invaliditetima, pristupačnosti i inkuziji OSI

5 filmova o invaliditetima, pristupačnosti i inkuziji OSI

autor: Play Team
0 komentara

Bilo je teško izabrati samo pet filmova koji odgovaraju svima, ali smatrali smo da su filmovi s ove liste dobra početna tačka. Ovi filmovi odabrani su u nastojanju da odražavaju razne invalidnosti, iskustva i realne situacije. Pored filmova sa liste, preporučujemo da pogledate i Soul Surfer, 50 First Dates, Forrest Gump,  Rain Man, Walk Ride Rodeo, The Peanut Butter Falcon i The Terry Fox Story. 

Ipak Alice (Still Alice)

Foto: iMDB

“Ipak Alice” je nezavisna drama zasnovana na istoimenom romanu autorke i neurostručnjakinje Lise Genove. Oskarom je nagrađena glumica Juliane Moore, koja glumi titularnog lika, a film prikazuje – na sirov i brutalno iskren način – priču o profesorki lingvistike kojoj je rano dijagnostikovana Alzheimerova bolest, ubrzo nakon njenog 50. rođendana . Dok se Alice i članovi njene porodice bore s njenim sve većim gubitkom pamćenja zbog bolesti, film se dotiče i mnogih drugih pitanja kao što su samoodređenje, samoubistvo i briga o sebi.

Teorija svega (The Theory of Everything)

Foto: Variety

“Teorija svega” je biografska romantična drama o životu poznatog britanskog teorijskog fizičara, Stephena Hawkinga. Film, koji je premijerno prikazan na Međunarodnom filmskom festivalu u Torontu 2014. godine, bavi se životom Stephena Hawkinga: genijem, muškarcem, mužem i ocem. U 21. godini dijagnostikovana mu je amiotrofična lateralna skleroza (ALS), poznata i kao Lou Gehrigova bolest – i postupno je izgubio upotrebu udova. Ipak, Stephen Hawking nastavio je život i postao jedan od najsjajnijih i najslavnijih naučnih umova u istoriji, unapređujući čovjekovo razumijevanje svemira. Film nosi ime prema njegovoj knjizi, ali je snimljen prema biografiji koju je napisala njegova supruga Jane.

Ja sam Sam (I am Sam)

Foto: Plugged In

U glavnim ulogama su Sean Penn, Michelle Pfeiffer i mlada Dakota Fanning, a film “Ja sam Sam” izmišljena je drama o čovjeku koji živi s intelektualnim teškoćama, koji se bori da zadrži starateljstvo nad svojom kćerkom nakon što ih je majka napustila. Film se bavi ispitivanje socijalnih predrasuda i stereotipa protiv osoba s intelektualnim teškoćama, kao i njihovih sposobnosti i prava kao roditelja. Ali tamo gdje postoje predrasude i stereotipi, tu je i ljubav, i nada u sposobnost čovječanstva da se promijeni, što predstavljaju članovi zajednice i ljudi koji se okupljaju kako bi podržali oca u ponovnom ujedinjenju sa djetetom.

Do posljednjeg daha (Breath)

Foto: Nic Duncan

Ovo je film zasnovan na stvarnim ljudima i događajima. Film bilježi život Robina Cavendisha, 28-godišnjeg Engleza koji je 1958. godine obolio od dječje paralize i paralizovan je od vrata nadole. Prvobitno prikovan za svoj krevet i rekavši da mu je ostalo još samo nekoliko mjeseci života, Robin se suočio s početnom depresijom uz podršku supruge i porodice. Zajedno sa svojim prijateljima i saradnicima, Robin je razvio invalidska kolica s ugrađenim respiratorom koji su mu omogućili da napusti krevet i koji su postali model za sličnu opremu u budućnosti. Takođe je postao glasni zagovornik osoba s invaliditetom i jedan od najdugovječnijih preživjelih dječje paralize dok nije preminuo 1994. godine u 64. godini.

Ray

Foto: iMDB

U glavnoj ulozi je Oskarom nagrađena izvedba Jamieja Foxxa, “Ray” je biografski film koji se bavi životom legendarnog pjevača, tekstopisca i muzičara, Raya Charlesa. Motivisan majkom i vođen njegovim ogromnim muzičkim talentima, Ray je od svojih skromnih početaka – odgajan na plantaži na Floridi i izgubivši vid u sedmoj godini zbog glaukoma – počeo realizovati svoj muzički talenat i postao jedan od najuspješnijih, najuticajnijih i najomiljenijih muzičkih umjetnika svih vremena.

 

Izvor: easterseals.ca

Slični članci

Ovaj websajt koristi kolačiće. OK Saznajte više ovdje

Skip to content