Predstavljamo 9 stvari koje EU radi za osobe sa invaliditetom:
1. EU se bori za pristupačnost
Sljedećeg meseca, mnogi proizvodi i usluge moraće da budu pristupačni osobama sa invaliditetom zahvaljujući Evropskom zakonu o pristupačnosti.
Ovo je samo jedna u nizu inicijativa koje je preduzela EU. Na primjer, Direktiva o pristupačnosti veb sajtova, usvojena 2016. godine, obavezuje javne sajtove i aplikacije da budu dostupni osobama sa invaliditetom. Evropska komisija je takođe dala zadatak tijelima za standardizaciju da unaprijede standarde u oblasti pristupačnosti. EU je čak osnovala i centar AccessibleEU kako bi pomogla zemljama i privatnim organizacijama da postanu pristupačnije.
Važno da znate: Zakoni koje donosi EU predstavljaju minimalne standarde. To znači da zakon EU ne može da umanji prava koja već imate. Na primjer, ako vaš nacionalni zakon garantuje 20 dana roditeljskog odsustva, a zakon EU određuje minimum od 10 dana, vi ne gubite ništa. Naprotiv – zemlje koje nude manje od 10 dana moraju da povećaju tu granicu.
2. Evropska kartica za osobe sa invaliditetom
Do 2028. godine biće uvedena Evropska kartica za osobe sa invaliditetom. Ova kartica će omogućiti korisnicima da koriste iste uslove i popuste (prioritetni pristup, pomoć u prevozu) kao i domaći građani sa invaliditetom kada putuju u druge zemlje EU – bilo turistički, poslovno ili porodično.
3. EU finansira podršku osobama sa invaliditetom
Od poboljšanja pristupačnosti metroa u Madridu do programa za djecu sa invaliditetom u Litvaniji – EU direktno finansira brojne projekte koji poboljšavaju kvalitet života osoba sa invaliditetom. Ovi programi često nisu prioritet na nacionalnom nivou, pa evropska sredstva igraju ključnu ulogu. Osim toga, ovi programi često inspirišu i nacionalne vlade da više ulažu u ranjive grupe.
4. (Neka) zaštita na poslu
EU je još 2000. godine usvojila zakon koji zabranjuje diskriminaciju na radu. Ovaj zakon štiti osobe sa invaliditetom od diskriminacije u vezi sa zaposlenjem ili obukom. Takođe obavezuje poslodavce da prilagode uslove rada osobama sa invaliditetom.
Zahvaljujući ovom zakonu, ako dođe do diskriminacije, postoji opcija za obraćanje sudu ili tijelu za jednakost.
5. Više zaštite pri putovanju
Zahvaljujući zakonima EU, imate veća prava prilikom putovanja između zemalja. Na primjer, pravo na pomoć ili naknadu ako je putovanje otkazano, odloženo ili ako je odbijen ukrcaj.
Osobe sa invaliditetom imaju pravo na pomoć u različitim vrstama prevoza. Iako se pomoć i dalje mora unaprijed rezervisati, novi zakoni (npr. o željezničkom saobraćaju) smanjuju rokove za prijavu, poboljšavaju obuku osoblja i jačaju prava na naknadu.
6. EU parking kartica
EU Parking kartica za osobe sa invaliditetom uskoro će biti unaprijeđena! Ona omogućava parkiranje na mjestima rezervisanim za osobe sa invaliditetom i važi u svim zemljama EU. Dakle, za putovanje u drugu EU zemlju, ne treba lokalna kartica – EU kartica je dovoljna.
7. Liječenje u drugoj EU zemlji bez dodatnih troškova
Zahvaljujući Evropskoj kartici zdravstvenog osiguranja, moguć je odlazak kod ljekara ili u bolnicu u drugoj EU zemlji gdje je plaćanje isto kao i za domaće građane. Takođe postoje određena prava i zaštita prilikom planiranja medicinske njege u inostranstvu.
8. Prava žrtava nasilja i kriminala
Zahvaljujući Direktivi o pravima žrtava, zemlje EU su dužne da obezbijede informacije i podršku u formatu dostupnom osobama sa invaliditetom koje su žrtve zločina.
EU je takođe usvojila novi zakon protiv nasilja nad ženama koji sadrži posebne odredbe za osobe sa invaliditetom, uključujući pristupačne SOS linije i rigoroznije kazne za nasilje nad osobama sa invaliditetom.
9. Zajedno možemo više
EU finansira organizacije i projekte koji okupljaju pokret za prava osoba sa invaliditetom.
Na primjer, program CERV (Građani, jednakost, prava i vrijednosti) podržava organizacije kao što su Evropski forum za invaliditet, Inclusion Europe i Autism Europe. One se zalažu za jače zakone i politike, ali i omogućavaju razmjenu iskustava i znanja među aktivistima. Takođe, podržavaju specifične projekte, kao što je pomoć deci žrtvama nasilja sa invaliditetom.
Izvor: edf-feph.org