Upoznaj Džejmija… To je digitalno pametna osoba s invaliditetom koja uživa u korištenju novih tehnologija. Ali koje je mjesto umjetne inteligencije (AI) u njihovom životu? Kako im pomaže ili isključuje? Otkrij uticaj umjetne inteligencije na osobe s invaliditetom u najnovijem videu.
Upoznaj Jamieja.
Uvijek na čelu pažljivog tehničkog napretka, Džejmi svaki dan ima koristi od umjetne inteligencije. Ujutro uživa u prednostima digitalnog asistenta – od rasvjete koja se aktivira glasom, do pomoći pri ličnom rasporedu – pa čak i prijedlozima koju jaknu nositi ovisno o vremenskim prilikama.
Međutim, uprkos svom tehničkom napretku, AI se ponekad bori da razumije Džejmijev način govora, što je frustrirajuće i znak je da AI mora biti obučen da nauči različite načine na koje ljudi komuniciraju. Kada Džejmi učestvuje u regrutacionom testu, otkriva se da u situacijama ispitivanja i testiranja, softver za AI aplikaciju može biti pogrešan. Softverska greška tumači Džejmijev govor tijela kao varanje, prekidajući njihovu testnu sesiju dok ostali aplikanti nastavljaju. Odgovornost je programera i kompanija da isprave ove vrste grešaka. Da bi to uradili, potrebno je da od početka razvoja uključe osobe iz različitih sredina – uključujući osobe sa invaliditetom.
Dok Džejmi pronalazi upotrebu u nekim AI alatima, koji poboljšavaju njegov svakodnevni život, drugi mogu produžiti pristrasnost pa čak i stvoriti nove barijere. Kada osoba sa oštećenim sluhom traži upute u parku, tehnologija govora u tekst sa vještačkom inteligencijom omogućava Džejmiju da im da prava uputstva. Međutim, kada osoba sa sljepoćom pokuša da se kreće kroz park pomoću aplikacije koju pokreće umjetna inteligencija, suočava se s poteškoćama. Umjesto pružanja jasnog audio smjera, aplikacija se oslanja na vizualne naznake kao što su “pratite crvenu stazu” i “skrenite lijevo nakon zelene klupe”, koji su reference koje osoba ne može koristiti.
Kako Evropski pokret za prava osoba sa invaliditetom utire put inkluzivnoj vještačkoj inteligenciji, možeš biti dio te promjene. Tvoj glas se računa. Kontaktiraj svoju organizaciju članicu EDF-a i pridruži nam se dok radimo za inkluzivnije digitalno sutra.
Isprobaj i naučite o AI. Pretplati se na ažuriranje AI i invaliditeta i podijeli ono što misliš sa ljudima koji prave AI, tako da stvaraju inkluzivniju tehnologiju. A ako želiš da zaroniti dublje, poslušaj European Digital Rights (ili EDRi), pouzdanog saveznika EDF-a za digitalna prava. Zajedno stvorimo digitalni prostor u kojem se svi osjećaju kao kod kuće.
Ovaj video je nastao kao dio AI projekta Evropskog foruma osoba sa invaliditetom koji uključuje invalidnost. Omogućeno uz podršku Evropskog fonda za umjetnu inteligenciju i društvo.
Izvor: edf-feph.org