Pridružite nam se na „Globalnoj inkluziji“, vitalnoj diskusiji o unapređenju uključivanja osoba sa invaliditetom u budžete, programe i politike zemalja donatora. Domaćini Evropskog foruma osoba sa invaliditetom (EDF) i Mreže Globalne akcije za osobe sa invaliditetom (GLAD) okupiće stručnjake i zagovornike da istraže strategije i mogućnosti za veću inkluziju osoba sa invaliditetom u međunarodnim kancelarijama i delegacijama zemalja donatora.
Zemlje donatori su implementirale različite strategije u okviru svojih međunarodnih kancelarija i delegacija širom svijeta kako bi unaprijedile promociju Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom (CRPD). Ove strategije se razlikuju po svojim ambicijama i viziji kada uključuju osobe sa invaliditetom u politike, programe i budžetska razmatranja, u zavisnosti od konkretnog donatora.
Postoje značajni primjeri efektivne prakse kod različitih donatora, obilježeni jasnim strategijama fokusiranim na međunarodnu saradnju i invalidnost. Na primjer, Ujedinjeno Kraljevstvo je uvelo sveobuhvatnu i opsežnu strategiju o inkluziji osoba sa invaliditetom 2018-2023. Irska, Italija i Finska se ističu u korištenju markera politike invalidnosti (DAC), koji ocjenjuje koliko se njihovih projekata bavi uključivanjem invaliditeta u bazu podataka OECD-a. Finska usmjerava veliki dio svoje službene razvojne pomoći (ODA) na osobe s invaliditetom kroz organizacije osoba s invaliditetom (OPD/DPO), dok je Evropska unija (EU) nedavno pokrenula sveobuhvatne smjernice za podršku njihovom osoblju u delegacijama širom svijeta koje se odnose na inkluziju invaliditeta.
U isto vrijeme, važno je napomenuti da je pred nama dug put jer je ODA finansiranje usmjereno na projekte koji se odnose na osobe sa invaliditetom i dalje nisko u cijelom svijetu. U 2010. godini, manje od pet posto sredstava ODA je bilo usmjereno na projekte i programe za osobe sa invaliditetom. U međuvremenu, između 2014.-2018. manje od dva posto projekata pomoći bilo je usmjereno na osobe sa invaliditetom. Konkretno, međunarodna pomoć između ove četiri godine koja je na neki način bila usmjerena na invalidnost iznosila je manje od 1 USD po osobi sa invaliditetom koja živi u ekonomijama u razvoju. Nedostatak resursa, posebno u obliku međunarodne pomoći posvećene rješavanju problema invaliditeta, naglašava marginalizaciju osoba sa invaliditetom u međunarodnom razgovoru o razvoju. Ova situacija naglašava imperativ promovisanja veće uključenosti i angažmana pojedinaca sa invaliditetom i organizacija osoba sa invaliditetom (OPD/DPO) u budućim naporima.
Cilj webinara
Istražiti puteve za poboljšanje učešća osoba sa invaliditetom i OPD/DPO u globalnim operacijama zemalja donatora.
Ovaj događaj će obezbijediti međunarodno tumačenje znakova i titlove na engleskom u realnom vremenu. Registracija na linku.
Izvor:edf-feph.org