Home » Naknada u slučaju nezapošljavanja osoba s invaliditetom u 2023. godini

Naknada u slučaju nezapošljavanja osoba s invaliditetom u 2023. godini

autor: Play Team
0 komentara

Prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, poslodavci u Hrvatskoj koji zapošljavaju 20 i više radnika obavezni su zaposliti određeni broj osoba s invaliditetom. Novčanu naknadu u slučaju nezapošljavanja osoba s invaliditetom plaća svaki poslodavac koji ne zaposli dovoljan broj osoba s invaliditetom. No, svoju obvezu kvotnog zapošljavanja poslodavac može ispuniti i na druge načine.

U nastavku saznajte sve o ovoj obavezi te specifičnostima plaćanja naknade zbog nezapošljavanja osoba s invaliditetom u 2023. godini.

Koji poslodavci su obvezni zaposliti osobe s invaliditetom?

Poslodavac koji zapošljava najmanje 20 radnika obveznik je kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, odnosno dužan je zaposliti na primjerenom radnom mjestu prema vlastitom odabiru, u primjerenim radnim uvjetima, određeni broj osoba s invaliditetom, ovisno o ukupnom broju zaposlenih radnika i djelatnosti koju obavljaju. U ukupan broj zaposlenih ubrajaju se i osnivači/članovi u trgovačkim društvima i ustanovama u Hrvatskoj koji su u radnom odnosu s poslodavcem te obrtnici i druge osobe koje na području RH obavljaju djelatnost slobodnog zanimanja ili druge dozvoljene djelatnosti i po toj osnovi su obvezno osigurani.

Dakle, svi poslodavci, osim određenih izuzetaka, bez obzira koju djelatnost obavljaju, dužni su zaposliti određeni broj osoba s invaliditetom, ako zapošljavaju najmanje 20 radnika. Ipak, neki su poslodavci izuzeti od ove obveze iako imaju više od 20 zaposlenika, a to su:

  • strana diplomatska i konzularna predstavništva,
  • predstavništva stranih osoba,
  • integrativne i zaštitne radionice,
  • novoosnovana tvrtka i to najdulje 24 mjeseca od dana početka rada (dana ustrojavanja prema posebnom propisu),
  • poslodavci u sektoru proizvodnje tekstila, odjeće, kože, drva i namještaja (vrijedi od 01.04.2020.).
Kako se određuje kvota (broj osoba s invaliditetom) koju je poslodavac dužan ispuniti?

Za početak, potrebno je definirati tko je osoba s invaliditetom prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom. Dakle, osoba s invaliditetom je osoba koja ima dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima. Nadalje, osoba s invaliditetom s preostalom radnom sposobnosti je osoba čiji invaliditet u odnosu na sposobnosti osobe bez invaliditeta, jednake ili slične životne dobi, jednake ili slične naobrazbe, u jednakim ili sličnim uvjetima rada, na jednakim ili sličnim poslovima ima za posljedicu smanjenu mogućnost radno se osposobiti i zaposliti.

Iznimno, osoba s invaliditetom s preostalom radnom sposobnosti smatra se i osoba s invaliditetom čiji je radni učinak u granicama očekivanog, ali se na temelju smanjenih stvarnih i procijenjenih općih sposobnosti takve osobe ocijeni da je to u interesu očuvanja njezinih tjelesnih, osjetilnih i mentalnih sposobnosti.

Kako se određuje broj osoba s invaliditetom koji poslodavac treba zaposliti?

Broj osoba s invaliditetom koje poslodavac treba zaposliti (kvota) određuje se u visini od 3% u odnosu na ukupan broj zaposlenika na kraju svakog mjeseca. Pod ukupan broj radnika podrazumijevaju se svi radnici zaposleni na puno i nepuno radno vrijeme, radnici koji su na porodiljnom, roditeljskom dopustu ili bolovanju. Poslodavac utvrđuje broj osoba s invaliditetom koje bi trebao zaposliti na način da pomnoži ukupan broj radnika posljednjeg dana mjeseca sa 3%.

Zapošljavanje osobe s invaliditetom

Kada poslodavac zapošljava osobe s invaliditetom potrebno je da su te osobe zaposlene na najmanje pola radnog vremena (najmanje 20 sati tjedno), koje su zaposlene na zadnji dan u mjesecu (moraju biti prijavljene pri Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) na zadnji dan u mjesecu) i koje zadovoljavaju uvjete za upis u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom. Kod prijave radnika na HZMO treba u posebnoj rubrici označiti da se radi o osobi s invaliditetom te priložiti dokumentaciju o invaliditetu koja se provjerava kod Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Poslodavac treba osobu s invaliditetom koju namjerava zaposliti, prijaviti u Očevidnik osoba s invaliditetom koji se vodi u HZMO-u. Nakon provjere s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, HZMO šalje poruku poslodavcu da je osoba upisana u Očevidnik. Tek tada poslodavac ispunjava svoju obvezu kvotnog zapošljavanja. Odnosno, osobe s invaliditetom koje nisu upisane u očevidnik, poslodavac ne može ubrojiti u kvotu. Na primjer, poslodavac koji zapošljava 34 radnika dužan je zaposliti jednu osobu s invaliditetom da bi ispunio kvotu (34 x 3% = 1.02).

Zamjensko ispunjenje kvote

Ako obveznik zapošljavanja ne zaposli dovoljan broj osoba s invaliditetom, obveznik je plaćanja posebne novčane naknade. Međutim, svoju obvezu kvotnog zapošljavanja poslodavac može ispuniti i zamjenskom kvotom.

Drugim riječima, obveznici koji ne ispunjavaju obvezu kvotnog zapošljavanja (zapošljavanjem osoba s invaliditetom), svoju obvezu mogu izvršiti i na zamjenski način i to tako da:

  • zaključe jedan ili više ugovora o poslovnoj suradnji s osobom s invaliditetom koja se samozapošljava,
  • sklope jedan ili više ugovora o poslovnoj suradnji sa zaštitnom radionicom i integrativnom radionicom odnosno trgovačkim društvom, zadrugom ili udrugom u kojima više od polovine radnika čine osobe s invaliditetom,
  • prime na obavljanje prakse, utvrđene nastavnim planom, učenike s teškoćama u razvoju ili studente s invaliditetom, s tim da se jedna osoba primljena na obavljanje prakse priznaje kao jedna zaposlena osoba s invaliditetom,
  • prime na obavljanje prakse rehabilitante u sklopu profesionalne rehabilitacije koju provodi centar za profesionalnu rehabilitaciju, s tim da se jedna osoba primljena na obavljanje prakse priznaje kao jedna zaposlena osoba s invaliditetom,
  • sklope jedan ili više ugovora o obavljanju studentskog posla sa studentom s invaliditetom,
  • prime na stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa osobe s invaliditetom, s tim da se jedna osoba primljena na stručno osposobljavanje priznaje kao jedna zaposlena osoba s invaliditetom,
  • daju jednu ili više stipendija za redovito obrazovanje osobama s invaliditetom.

Zamjensko ispunjenje kvote najavljuje se dostavom ugovora i obrasca najave ispunjenja zamjenske kvote. Najava zamjenskog ispunjenja kvote dostavlja se u roku od petnaest dana od dana sklapanja ugovora i vrijedi od mjeseca u kojem je zaprimljena najava zamjenskog ispunjenja kvote.

Što ako poslodavac nema radnog mjesta na koje može zaposliti osobu s invaliditetom?

Poslodavac koji smatra da se na određeno radno mjesto zbog posebnih uvjeta rada ne mogu zaposliti osobe s invaliditetom i da se to treba izuzeti iz ukupnog broja radnih mjesta na temelju kojih se utvrđuje kvota, dužan je zatražiti suglasnost Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, uz prethodno pribavljeno mišljenje Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu.

Radna mjesta s posebnim uvjetima rada za koja je izdana navedena suglasnost izuzet će se od dana predaje zahtjeva Hrvatskom zavodu za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu.

Koji se radnici izuzimaju iz ukupnog broja zaposlenih?

Iz ukupnog broja zaposlenih na temelju kojeg se utvrđuje kvota izuzimaju se radnici zaposleni na poslovima Oružanih snaga Republike Hrvatske, policijskim poslovima, poslovima zaštite i spašavanja, poslovima zaštite osoba i imovine, te poslovima vatrogasaca i pirotehničara na koje se, sukladno Zakonu o zaštiti na radu, primjenjuju posebni propisi o zaštiti na radu i koji ispunjavaju uvjete za obavljanje navedenih poslova s posebnim uvjetima rada. U tom slučaju poslodavac je dužan dostaviti i izjavu o broju zaposlenih radnika na radnim mjestima s posebnim uvjetima rada.

Naknada za nezapošljavanje osoba s invaliditetom

Ukoliko poslodavac nije ispunio kvotu zapošljavanja osoba s invaliditetom, a nije ispunio niti zamjensku kvotu, postaje obveznik plaćanja novčane naknade zbog nezapošljavanja osoba s invaliditetom. Novčana naknada plaća se u svoti od 20 % od minimalne plaće za svaku osobu s invaliditetom koju je bio obvezan zaposliti kako bi ispunio propisanu kvotu.

Kako bi obveznici obračuna naknade mogli pratiti izvršavanje svojih obveza Zavod za zapošljavanje osoba s invalidnošću (ZOSI) je omogućio provjeru stanja svojih obveza po mjesecima za svakog obveznika novčane naknade, elektronički putem programskog rješenja NERA.

Za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2023. godine utvrđena je minimalna bruto plaća u svoti od 700 eura. Novčana naknada obračunava se i dospijeva na naplatu do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec prema sljedećoj formuli: minimalna plaća x 20 % = novčana naknada za jednu osobu koja se treba zaposliti/ zamjenski zaposliti (mjesečno).

Dakle, poslodavac koji ne ispuni kvotu zapošljavanjem radnika s invaliditetom ili ne ispuni kvotu na zamjenski način, dužan je mjesečno, prilikom obračuna plaća, obračunati i uplatiti novčanu naknadu u iznosu od 20 % minimalne plaće (140,00 eura za 2023. godinu) za svaku osobu s invaliditetom koju je bio dužan zaposliti kako bi ispunio propisanu kvotu.

Primjer:

Naknada za veljaču 2023. godine, a koja se plaća do kraja ožujka 2023. godine iznosi 140 eura za svaku osobu koja se treba zaposliti/zamjenski zaposliti. Novčana naknada se obračunava i dospijeva na naplatu do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec, a uplaćuje se na račun Državnog proračuna Republike Hrvatske broj HR1210010051863000160. Poziv na broj odobrenja: HR68 5118-OIB poslovnog subjekta ili kao treća oznaka mjesec i godina na koju se odnosi naknada.

Nagrade za zapošljavanje izvan kvote

Jeste li znali da poslodavac može dobiti nagradu za zapošljavanje izvan kvote? Poslodavac koji zapošljava više osoba s invaliditetom od propisane kvote te poslodavac koji zapošljava manje od 20 radnika, među kojima su osobe s invaliditetom, ima pravo na novčanu nagradu u iznosu od 30% minimalne plaće mjesečno za svaku osobu s invaliditetom koja predstavlja višak u odnosu na propisanu kvotu, pod uvjetom da je ona upisana u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom, a može je ostvariti za razdoblje od najdulje 12 mjeseci kontinuirano za svaku osobu s invaliditetom koju zapošljava izvan kvote.

Prekoračenje kvote

Poslodavac koji prekorači kvotu za određeni mjesec može podnijeti Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom zahtjev za novčanu nagradu najkasnije do 20. dana sljedećeg mjeseca. Međutim, pravo na novčanu nagradu ne može ostvariti poslodavac koji ima nepodmirene novčane obveze prema državi ili radnicima po bilo kojoj osnovi, kao i osoba s invaliditetom koja se samozapošljava.

Pravo na novčanu nagradu ne mogu ostvariti tijela državne uprave, tijela sudbene vlasti, tijela državne vlasti i druga državna tijela, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, javne službe, javne ustanove, izvanproračunski i proračunski fondovi, pravne osobe u vlasništvu ili u pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske, pravne osobe u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, te pravne osobe s javnim ovlastima.

Novčane kazne

Prekršajne sankcije za nepridržavanje propisanih zakonskih obveza vrlo su visoke. Novčanom kaznom u iznosu od 663,61 eura do 3.981,68 eura (5.000,00 do 30.000,00 kuna) kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba ako je obveznik novčane naknade, a ne obračuna i ne uplati novčanu naknadu u visini i roku propisanim Zakonom. Za navedeni prekršaj kaznit će se odgovorna osoba pravne osobe, novčanom kaznom u iznosu od 132,72 eura do 663,61 eura (1.000,00 do 5.000,00 kuna). Za navedeni prekršaj kaznit će se poslodavac fizička osoba, novčanom kaznom u iznosu od 132,72 eura do 663,61 eura (1.000,00 do 5.000,00 kuna).

Izvor: minimax.hr

Slični članci

Ovaj websajt koristi kolačiće. OK Saznajte više ovdje

Skip to content