Home » Osobe sa invaliditetom: 10 razloga za glasanje na evropskim izborima

Osobe sa invaliditetom: 10 razloga za glasanje na evropskim izborima

autor: Play Team
0 komentara

EU značajno utiče na živote osoba sa invaliditetom. Ne samo da donosi zakone i inicijative koje su generalno progresivnije u pogledu prava osoba sa invaliditetom od nacionalnih inicijativa, već i usmjerava sredstva da im se pomogne. To važi i za bogatije zemlje, uprkos tome što neki političari tvrde da u EU troše više nego što od nje dobijaju.

Sljedeći izbori za Evropski parlament održaće se od 6. do 9. juna 2024. (u zavisnosti od zemlje). Evo deset razloga zašto trebaš glasati:

Zato što se EU bori za pristupačnost

Evropska unija je podstakla nacionalne vlade da poboljšaju dostupnost javnih usluga i usvojila zakone koji će postepeno poboljšati dostupnost proizvoda i usluga. Direktiva o pristupačnosti interneta, usvojena 2016. godine, obavezuje web stranice i aplikacije javnog sektora da budu pristupačne osobama s invaliditetom. Evropski zakon o pristupačnosti – koji trenutno treba da implementiraju nacionalne vlade – garantovaće da će niz proizvoda i usluga biti sve dostupniji za osobe sa invaliditetom. EU je čak stvorila AccessibleEU centar kako bi pomogla zemljama i privatnim organizacijama da postanu pristupačnije.

Pristupačni EU centar je dobar početak, ali pokret osoba sa invaliditetom traži da EU stvori pravu evropsku agenciju za pristupačnost koja može vršiti reviziju svake zemlje EU, primati žalbe i izricati kazne ako zemlje ne poboljšaju svoju pristupačnost.

Važno je razumjeti da su zakoni koje je usvojila EU „minimalni standardi“. To znači da zakon EU ne može umanjiti prava koja već imaš. Na primjer, ako vaš nacionalni zakon odobrava 20 dana roditeljskog odsustva, a zakon EU određuje minimalno 10 dana, to ne znači da gubite 10 dana. To znači da zemlje koje nude manje od 10 dana roditeljskog odsustva moraju ga povećati.

Zato što novac EU podržava osobe sa invaliditetom

Podrška osobama sa problemima mentalnog zdravlja u Finskoj. Poboljšanje pristupačnosti metroa u Madridu, Španija. Finansiranje programa koji podržavaju djecu sa smetnjama u razvoju u Litvaniji.

EU fondovi direktno podržavaju mnoge programe i projekte koji su od suštinskog značaja za poboljšanje kvaliteta života osoba sa invaliditetom – projekte koji se često ignorišu ili im nacionalni fondovi ne daju prioritet. Štaviše, ovi programi finansiranja često utiču na nacionalne zemlje da troše više novca na grupe u nepovoljnom položaju – novac koji bi inače bio potrošen na manje korisne načine.

Iako su ova sredstva bila neophodna za podršku osobama sa invaliditetom, oni mogu učiniti više – posebno u oblastima obrazovanja i zapošljavanja. Zbog toga tražimo sredstva EU za podršku novoj inicijativi, Evropskoj garanciji zapošljavanja i vještina za osobe s invaliditetom, koja bi podržala stvaranje pristupačnih mogućnosti za obrazovanje i obuku, kvalitetno zapošljavanje osoba s invaliditetom, a dijelom i finansiranje razumnog smještaja i promjene radnih mjesta.

Zato što te EU štiti na poslu

EU je 2000. godine usvojila zakon koji zabranjuje diskriminaciju na poslu. To znači da smo zaštićeni od diskriminacije kada radimo ili imamo obuku vezanu za posao. To takođe znači da poslodavci moraju obezbijediti prilagođavanja i fleksibilnost kako bi omogućili osobama sa invaliditetom da obavljaju svoj posao.

Iako je situacija daleko od savršene, zbog ovog zakona možemo se obratiti sudu ili tražiti podršku tijela za ravnopravnost u slučaju diskriminacije. Ovaj zakon štiti od diskriminacije pri konkurisanju za posao, ako otpuštanja sa posla zbog invaliditeta ili kada poslodavac odbije da odobri prilagođavanja koja su potrebna za obavljanje posla osobe sa invaliditetom.

Iako se ova zaštita odnosi samo na zapošljavanje, vjerujemo da bi moglo biti više. Nacionalne vlade blokiraju zakon koji su predstavili i podržali Evropska komisija i Parlament: Direktiva o jednakom tretmanu.

edf-feph.org

Zato što te EU štiti kada putuješ

EU vas štiti kada putujete preko granica, iz jedne zemlje u drugu. Prvo, imate pravo na podršku i nadoknadu u mnogim slučajevima: ako je putovanje odgođeno ili otkazano ili ako vam je odbijen ukrcaj pod određenim okolnostima.

Zatim, kao osoba sa invaliditetom, imate pravo na pomoć u mnogim vidovima transporta. Nažalost, još uvijek morate unaprijed obavijestiti i unaprijed rezervirati pomoć u većini slučajeva kada putujete. Ali stvari se popravljaju: novi zakon o putovanju vozom skraćuje vrijeme prije obavještavanja, poboljšava obuku osoblja i pojačava naknade.

Glasajte za više: Zaštite posebno nedostaju u putovanju avionom, posebno u pogledu razloga za uskraćivanje ukrcaja osobama sa invaliditetom i nadoknade za oštećenu pomoćnu opremu. U narednom mandatu će se raspravljati o novom zakonu koji ima za cilj promjenu pravila avio putovanja. Vodimo kampanju kako bismo osigurali da štiti putnike sa invaliditetom.

Zbog EU invalidske kartice

Ove godine, EU je napravila ogroman korak u prepoznavanju osoba sa invaliditetom kao građana Evropske unije. Dogovorili su se o novoj evropskoj invalidskoj kartici koju mogu dobiti osobe s invaliditetom koje žive u EU. Ova kartica će omogućiti pristup istim uslovima (prioritetni pristup, popusti, pomoć u transportu) kada putujemo u druge zemlje EU na kraći boravak ili u okviru programa mobilnosti (turizam, posao, posjete, porodica) kao državljanin s invaliditetom. Konačan tekst kartice bit će odobren u narednom mandatu, a nadamo se da će ga sve zemlje EU imati do kraja 2028. godine.

Zato što možeš učiti, volontirati ili putovati – i dobiti podršku

EU je odgovorna za programe koji omogućavaju mladim ljudima da putuju, žive i uče o različitim zemljama i kulturama. Programi kao što su ERASMUS+, European Solidarity Corps ili DiscoverEU program. Ovi programi uključuju podršku osobama sa invaliditetom obezbeđivanjem dodatnih sredstava za pokrivanje dodatnih troškova vezanih za inkluziju osoba sa invaliditetom.

Zato što svoju parking karticu možeš koristiti u svim zemljama EU

Ova parking kartica je priznata u svim zemljama EU i omogućava parkiranje na rezervisanim mjestima širom EU. To znači da ako odlučiš putovati u drugu zemlju EU, nije potrebna lokalna parking kartica!

Zato što možeš otići u bolnicu u drugu zemlju EU bez dodatnih troškova

U slučaju nesreće ili bolesti u drugoj zemlji EU, možeš otići u bolnicu ili kod doktora zahvaljujući Evropskoj kartici zdravstvenog osiguranja. Na taj način ne moraš skratiti putovanje zbog nepriuštivih zdravstvenih troškova. Ali pažnja: platit ćete isto koliko plaćaju ljudi koji žive u toj zemlji, a ne ono što biste platili u svojoj matičnoj zemlji.

Zato što daje prava ako ste žrtva zločina ili nasilja

Ako si žrtva zločina bilo gdje u EU, zemlje moraju dati prava na informacije i podršku u formatu koji je dostupan – to je zahvaljujući zakonu EU koji se zove Direktiva o pravima žrtava. Ove godine, EU je takođe poduzela važan korak u borbi protiv nasilja nad ženama – poput nasilja na internetu i uznemiravanja – usvajanjem zakona koji će natjerati zemlje EU da garantuju podršku na pristupačne načine da izreknu veću kaznu počinitelju.

400.000 Evropljana ne može glasati zbog nacionalnih diskriminatornih zakona i praksi koje ih isključuju zbog invaliditeta. Potreban je svaki glas da pomognemo da se ovo promijeni – moramo osigurati da sve osobe sa invaliditetom imaju pravo glasa.

 

Izvor: edf-feph.org

Slični članci

Ovaj websajt koristi kolačiće. OK Saznajte više ovdje

Skip to content