Home » Pobjeda Mie Le Roux za Miss Južne Afrike 2024 je nova nada za osobe sa invaliditetom i izazov društvenim normama

Pobjeda Mie Le Roux za Miss Južne Afrike 2024 je nova nada za osobe sa invaliditetom i izazov društvenim normama

autor: Play Team
0 komentara

Pobjeda Mie Le Roux na izboru za Miss Južne Afrike 2024. godine inspirisala je promjene i izazvala društvene norme, dajući nadu osobama sa invaliditetom širom zemlje. Njen uspjeh ne samo da je lični trijumf, već predstavlja i značajan korak ka većoj zastupljenosti i inkluziji, smatra profesorica Dajan Bel, članica Predsedničke radne grupe za invalidnost Južne Afrike.

Pobjeda koja izaziva društvene norme

„Vidjeti nekoga poput Le Roux na ovako važnoj poziciji daće mladima nadu, samopouzdanje i osjećaj pripadnosti. To izaziva društvenu normu, pokazujući da osobe sa invaliditetom mogu postići izvanredne uspjehe i pokrenuti promjene“, rekla je Bel.

Prema njenim riječima, ova pobjeda će psihološki podići samopouzdanje, smanjiti osećaj usamljenosti i ohrabriti druge da slijede svoje snove, bez obzira na prepreke s kojima se suočavaju u životu.

„Socijalno gledano, ovo bi moglo dovesti do inkluzivnijeg okruženja razbijanjem stereotipa i podsticanjem šireg prihvatanja,“ dodala je. Le Roux, koja je dijagnostikovana sa dubokim gubitkom sluha u uzrastu od samo jedne godine, obećala je da će koristiti svoju platformu za zagovaranje inkluzije, inspirišući talas nade i promjena koji nadilazi granice takmičenja. U svom govoru prihvatanja, Le Roux je istakla da joj je organizacija Miss Južne Afrike pružila snažnu platformu da zagovara promjene i inspiriše druge.

Foto: Nigel Sibanda

„Južnoafrikanci se suočavaju sa mnogim izazovima, od finansijske isključenosti i nedostatka pristupa resursima, do borbi s kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom. To nisu samo problemi; to su prilike da se svi zajedno okupimo i izgradimo inkluzivnije i podržavajuće društvo,“ izjavila je.

Pobjeda Le Roux takođe je ukazala na kontinuirane izazove sa kojima se suočava zajednica gluvih.

Fatima Sele, izvršna direktorka Fondacije Neema za gluve, istakla je da uprkos nedavnim naprecima, kao što je priznavanje znakovnog jezika kao zvaničnog jezika, i dalje postoje značajne prepreke.

„Najveće prepreke za zajednicu gluvih ostaju marginalizacija, nedostatak tumača na važnim mjestima kao što su policijske stanice i klinike, kao i ograničen pristup visokom obrazovanju,“ rekla je.

Takođe je naglasila da je korist za zajednicu gluvih „samo na papiru“.

„Vladine institucije, posebno Ministarstvo osnovnog obrazovanja, moraju učiniti više. Malo gluvih učenika završava srednju školu, što značajno smanjuje njihove šanse za učešće u glavnoj ekonomiji,“ dodala je.

Sele vjeruje da će platforma Le Roux omogućiti da se zalaže za promjene, skrećući pažnju na ove probleme i podstičući na prijeko potrebne reforme.

„Vlada i privredni sektor moraju svjesno raditi na tome da zajednica gluvih dobije prilike kroz razumijevanje različitih aspekata gluvoće i zagovaranje inkluzije,“ rekla je.

Bel je dodala da će zagovaranje Le Roux podstaći i javni i privatni sektor da preduzmu konkretne korake ka stvaranju potpuno inkluzivnog društva koje poštuje osnovna ljudska prava osoba sa invaliditetom.

„Njeno zagovaranje moglo bi dovesti do toga da više javnih i privatnih sektora preduzme konkretne korake ka izgradnji inkluzivnog društva,“ zaključila je.

Slični članci

Ovaj websajt koristi kolačiće. OK Saznajte više ovdje

Skip to content