Mattel je predstavio prvu slijepu Barbie lutku, što predstavlja ogroman korak za brend i njihovu posvećenost inkluzivnosti.
Od kada je prva lutka lansirana 1959. godine, Barbie je postala simbol kulture. Međutim, suočila se sa mnogim kritikama jer nije predstavljala sve žene. Brend je odlučan da to promeni, a njihov asortiman Fashionista lutaka tokom godina uključuje lutke sa Daunovim sindromom, u invalidskim kolicima, protezama i slušnim aparatima. A sada? Imamo prvu slijepu Barbie!
Za ovo lansiranje, Barbie je sarađivala sa Američkom fondacijom za slijepe (AFB) u SAD-u i Kraljevskim nacionalnim institutom za slijepe osobe (RNIB) u Velikoj Britaniji kako bi osigurali da svaki detalj na lutki i ambalaži vijerno prikazuje slijepe i slabovide osobe i da je dostupan za njih. Brend je takođe imenovao britansku novinarku i aktivistkinju za prava osoba sa invaliditetom, Lucy Edwards, za ambasadorku lutke. Lucy je izgubila vid na desnom oku sa 11 godina, a potpuno je oslijepila sa 17 zbog rijetke genetske bolesti zvanom Incontinentia Pigmenti. Kako nije imala mnogo uzora sa sličnim iskustvima, Lucy je počela da dijeli svoj život kao tinejdžerka, a sada je nagrađivana novinarka, autorka i inspirativni govornik.
„Mislim da autentično predstavljanje možemo vidjeti kroz najpoznatiju lutku na svijetu,“ započinje Lucy. „To mi mnogo znači jer kao slijepa tinejdžerka nisam imala predstavljanje koje sada imamo.“
„Nije bilo nikoga na televiziji ili među lutkama ko bi me predstavljao,“ nastavlja ona. „I mislim da, kada bih vozila svoj mali Barbie džip dok sam bila mlađa i ta Barbie lutka imala invaliditet, ne bih se toliko plašila gubitka vida.“ Mattel je takođe osigurao da odjeća i dodaci lutki budu pristupačni, sa vibrantnom i teksturiranom odećom za taktilni interes i lakim kopčama za presvlačenje.
Lucy odobrava, napominjući: „Volim teksturirane suknje i modu. Tako da, kada sam osjetila da ona ima tu prelijepu suknju sa svim različitim naborima, pomislila sam: ‘Oh Bože, tako biram svoju odeću! Tako sada komuniciram sa svijetom.’“
Lutka dolazi i sa bijelim i crvenim štapom, sunčanim naočarima, savitljivim laktovima za udobno korišćenje štapa i različitim izgledom očiju kako bi oponašala slepe osobe.
Lucy je dodala: „Barbie je simbol naše kulture i možemo vidjeti da Barbie može imati štap i biti moderna, tako da mislim da može pomoći mladim ljudima.“
Debbie Miller, direktorka Službe za savjete i podršku kupcima u Kraljevskom nacionalnom institutu za slijepe osobe, rekla je: „Barbie je sve o radosti – o otkrivanju i razumijevanju svijeta kroz igru – i divno je pomisliti da djeca sa oštećenjem vida sada mogu da se igraju sa Barbie koja izgleda kao oni.“
Igra je jedno od najjačih sredstava za djecu prilikom učenja i razumijevanja svijeta, drugih ljudi oko njih i samih sebe. Tako da imati igračku sa invaliditetom predstavlja ogroman korak naprijed u pomaganju djeci sa invaliditetom, ali i u obrazovanju djece bez invaliditeta o invaliditetima i inkluzivnosti.
Izvor: glamourmagazine.co.uk